Polska liderem równouprawnienia ekonomicznego w regionie

W Polsce mężczyźni zarabiają tylko o 2% więcej niż kobiety na tych samych stanowiskach – podaje portal MonsterPolska.pl (na podstawie danych grupy Paylab). Taki wynik stawia nasz kraj na pierwszym miejscu w regionie.

Badanie przeprowadzono wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Finlandii. Tuż za Polską znalazły Bośnia i Hercegowina oraz Słowenia, gdzie różnica pomiędzy zarobkami obu płci – wynosi 4%. Również w Chorwacji (5%), Serbii (5%) i Finlandii (6%) rozbieżności nie są duże.


Gorzej wypadły Węgry, Łotwa i Czechy, gdzie dysproporcja wynosi 8%. Na końcu rankingu znalazły się Słowacja (9%), Litwa (10%)  i Estonia z najgorszym wynikiem – 11% różnicy.


Niestety dane pokazujące rozbieżności w zarobkach obu płci w ogóle (a nie na tych samych stanowiskach) wypadają dużo gorzej.


W Polsce średnia wypłata mężczyzn jest aż o 23% wyższa niż kobiet. Pod tym kątem wyprzedzają nas tylko Estończycy, gdzie mężczyźni zarabiają więcej o 24%.


Jest to głównie wynik przerw w pracy – związanych z urlopami macierzyńskimi i wychowawczymi oraz mniejszą ilością kobiet na najwyższych stanowiskach, gdzie zarabia się najwięcej. W Polsce wciąż mamy do czynienia z problemem mniejszej ilości kobiet w radach zarządzających.


Najbliżej równouprawnienia pod tym względem są kraje bałkańskie, gdzie różnica pomiędzy ogólnymi zarobkami mężczyzn i kobiet wynosi – np. w Słowenii 7%, podobnie w Chorwacji i Bośni i Hercegowinie (po 9%).


Najmniejsze różnice w zarobkach występują na początku kariery, kiedy kobiety i mężczyźni wkraczają na rynek pracy z podobnymi umiejętnościami i wykształceniem. Rozbieżności pomiędzy zarobkami zaczynają się w okresie od 35 do 44 roku życia, co spowodowane jest głównie urlopami macierzyńskimi, w których trakcie otrzymuje się mniejsze wynagrodzenie i które stanowią przerwę w zatrudnieniu.


Badanie pokazało również, że mężczyźni mają o 14% wyższe oczekiwania, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia na tych samych stanowiskach.


Negocjacje wysokości zarobków pozwalają średnio zwiększyć wypłatę o 10%, co na koniec roku daje nam trzynastą pensję. A niższe wynagrodzenia skutkują niższymi świadczeniami socjalnymi i mniejszą emeryturą w przyszłości. Dlatego z okazji Dnia Kobiet serwis Monster Polska.pl przygotował poradnik dla kobiet na rynku pracy.

W badaniu udział wzięło pod 430 tys. pracowników i pracownic z 12 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Finlandii. Dane zostały zebrane w okresie ostatnich 12 miesięcy.


Informacje

08
Jun.
Darmowa aplikacja do porównywania wynagrodzeń w języku polskim już do pobrania!

Międzynarodowy portal Paylab (jego częścią jest Monster Polska) uruchomił wersję Paylab Salary Checker na iOS. To dobra wiadomość dla fanów iPhone'a, którzy mogą korzystać z aplikacji mobilnej do porównywania wynagrodzeń.

01
Mar.
Polaków do zmiany pracy motywują pieniądze (WYNIKI BADAŃ)

Polacy wciąż nie są zadowoleni z wysokości zarobków i szukają sposobów na poprawienie sytuacji materialnej. Aż 65 proc. polskich pracowników przyznaje, że główną motywacją do zmiany pracy są właśnie pieniądze – wynika z badania Pensjometr.pl od Monster Polska.

01
Mar.
Pracownik z polecenia – tak. Premia za pomoc w rekrutacji – niekoniecznie

System poleceń osób do pracy, według wszelkich danych, ma się w Polsce świetnie. Okazuje się jednak, że polecamy innych za darmo. Programy referencyjne w firmach, które wiążą się z wypłaceniem premii za znalezienie odpowiedniego pracownika, ma zaledwie 3,6 proc. pracodawców – wynika z badania serwisu Pensjometr.pl od Monster Polska.